



The Schneider Electric 140NOE77111 is a next-generation Ethernet TCP/IP communication module for the Modicon Quantum PLC platform, designed to deliver high-speed, reliable, and scalable industrial networking.
As part of Schneider’s Transparent Ready architecture (Class C30), it provides advanced web-based services, diagnostics, and seamless integration with SCADA, HMI, and enterprise systems. With support for both fiber optic and copper Ethernet, this module is ideal for modernizing legacy automation systems while maintaining high availability and performance.
Technical Specifications
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Product Type | Ethernet Network TCP/IP Communication Module |
| Platform | Modicon Quantum |
| Communication Protocols | Modbus TCP/IP, SNMP |
| Ethernet Interfaces | RJ45 (10/100BASE-TX) + MT/RJ Fiber (100BASE-FX) |
| Transmission Rate | 10 / 100 Mbit/s |
| Web Server | Class C30 (Transparent Ready / FactoryCast configurable) |
| Network Services | NTP synchronization, SNMP, SMTP, I/O scanning, Global Data |
| Redundancy | Hot standby redundant architecture |
| Diagnostics | LED indicators + embedded web tools |
| Bus Current Requirement | 750 mA @ 5 V DC |
| Operating Temperature | 0 °C to 60 °C |
| Storage Temperature | –40 °C to 85 °C |
| Module Format | Standard Quantum |
| Dimensions (H × W × D) | 155 × 110 × 45 mm (standard Quantum module size) |
| Weight | Approx. 0.345 kg |
Recommended Related Models
- 140NOE77110C – Previous generation Ethernet module
- 140NOE25100C – Fiber optic Ethernet communication module
- 140NOC78100 – Ethernet control network module
- 140CPU67160C – Quantum Unity CPU
- 140XBP01600 – Quantum backplane rack
Popular Schneider Electric Modules
- 140AVI03000C – Analog input module
- 140ADO02000C – Analog output module
- 140DDI35300C – Digital input module
- 140DDO35300C – Digital output module
- 140DAO84010C – AC output module